دختر دانمارکی

یکی از فیلم‌هایی که اخیرا دیده‌ام فیلم «دختر دانمارکی» به کارگردانی تام هوپر است. فیلمی در رابطه  با ترنس ها و زندگی لی لی البه که از او به عنوان اولین فردی که تحت عمل جراحی تغییر جنسیت قرار گرفته است یاد می‌شود.

آینار واگنر نقاش مشهور دانمارکی با بازی دیدنی ادی ردمین بعد از اینکه همسرش گردا – برای تکمیل طرح نیمه‌کاره مدل زن نقاشی‌اش- به اصرار از او می‌خواهد لباس زنانه برتن کند؛ متوجه می‌شود در شکل و شمایل زنانه احساس رضایت بیشتری دارد و همین نقطه شروعی است برای کشف هویت جدیدی که آینار از کودکی آن را در وجود خود حس  کرده است.  بازی‌ای که در ابتدا برای آینار و گردا حکم شوخی و سرگرمی را دارد، کم کم با بحران هویت آینار شکل و شمایل جدی به خود می‌گیرد و زندگی مشترک آینار و گردا را برای همیشه تغییر می‌دهد.

 آینار که در ابتدای فیلم نقاشی مشهور است با نزدیک شدن به هویت دلخواهش از دنیای نقاشی و هنر فاصله می‌گیرد و در مقابل گردا که در طول زندگی مشترکش و در زیر سایه مردانه آینار مجالی برای رشد نداشته است،  با کنار رفتن آیناری که به لی لی تغییر هویت داده، کم‌کم جایگاه واقعی‌اش را به‌عنوان یک نقاش صاحب سبک پیدا می‌کند.

فیلم «دختر دانمارکی» علیرغم جذابیت داستانی و با بازی‌های خوبی که دارد اما در یک‌سوم پایانی و هنگامی‌که آینار  تن به جراحی‌های خطرناکی می‌دهد که می‌تواند مرگ را برایش به دنبال داشته باشد، دچار افت می‌شود و بخش پایانی فیلم جذابیت و کشش دو سوم ابتدایی آن را ندارد. 

0 نظرات:

ارسال یک نظر